İnsan beyni karmaşık ama hassa bir organdır. Düzgün bir şekilde gelişip sağlığını koruyabilmesi için sürekli olarak temel besin desteği gerekir. En iyi performansla çalışması ve hastalıklardan korunması için yüksek kalitede yakıta ihtiyaç duyar. Kişilerin hassasiyetlerine bağlı olarak, temel besinler aşırı ya da yetersiz seviyelerde tüketildiğinde beyin fonksiyonları riske girebilir. Bu kadar çok besinin psikiyatrik ve nörolojik durumda değişikliklerle bağlantısı olması gerçekten şok edici. Çoğu tıp doktoru bu araştırmaların farkında değil çünkü tıp okullarında beslenme üzerine ya hiç eğitim verilmiyor ya da çok az veriliyor. Bu da akla bir düşünceyi getiriyor: Eğer üzerinde durulmuyorsa ne kadar önemli olabilir? Bu bilgilerin mistik öğretilerle, boynunuza kristal kolye takmakla ya da başka bir alternatif tıp gevezeliğiyle ilgisi yok; bilimsel raporlara dayanıyor. Mesaj açıkça şu ki nörolojik ve psikolojik rahatsızlığı olan çok sayıda hastanın bir hareket planına ihtiyaç duyacak derecede önemli beslenme sorunları var.

Zayıflama Planı

- Sabah ve Akşam Yemeklerinden 30 dk önce 1 kapsül fx15 zayıflama hapını ılık su ile birlikte alın.

- Mısır, aspur, ayçiçeği ve soya yağlarını sınırlayın. Yüksek ateşte pişiriyorsanız konala yağı; hafif bir sote ya da bandırmak için ekstra sızma (soğuk sıkılmış) zeytinyağı kullanın. Susam yağı salatalar ve hafif pişirme için harika bir tercih olur.

- Yüksek ateşte pişirilen yağlı etlerin, tam yağlı peynirlerin, gazla işlenmiş yiyeceklerin, yüksek ateşte pişirilen kurabiye, bisküvi gibi yiyeceklerin tüketimini kısıtlayın.

- Diyete ateş düşürücü ve antioksidan baharatlar, otlar ve ölçülü miktarda çaylar ve kahveler ekleyin.

Amacınız ister gündelik beyin fonksiyonlarını geliştirmek, ister bir beyin hastalığını önlemek ya da belirli beyin hastalıklarının semptomlarını hafifletmek olsun, bunlar uyulması gereken yedi evrensel kuraldır. Beyin diyeti planı insan beyninin en iyi yakıta ihtiyaç duyduğunu net bir şekilde ortaya koyan binlerce bilimsel araştırmaya dayanır. Beyin hassastır ve aynı zamanda zorlu şartlarda da işleyişini sürdürebilir. Daha düşük kalitede besinle yıllarca idare edilebilir ama sürekli tembel olacak ve en yüksek bilişsel performansın altında işleyecektir. Eğer oyununuzu sadece burada ve şimdi değil yıllar sonra da en iyi şekilde oynayabilmek istiyorsanız sadece idare etmek yeterli değildir. Her gün gıdasal tercihler alışkanlık haline gelir. Gerçek şu ki gıdasal kararlar beyin performansını birkaç saat ve yıllarca sonra etkileyebilecek güçte kararlıdır. Oksitlenme stresi ve ateş ileriki sayfalarda konuşacağımız neredeyse tüm beyin rahatsızlıklarının karakteristik özellikleridir.